ایجاد بانک جامع اوراق مشارکت پرداختی به شهرداری ها

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، شهر: بانک جامعی از اوراق مشارکت پرداختی به شهرداری ها ایجاد شده و فرآیند تخصیص اوراق مشارکت و دریافت مدارک لازم از شهرداری ها در سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری شهرداری های کشور پیش بینی شده است.

ایجاد بانک جامع اوراق مشارکت پرداختی به شهرداری ها

آبان سال جاری بود که وزارت کشور از راه اندازی سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری شهرداری های کشور اطلاع داد. هدف از راه اندازی این سامانه الکترونیکی کردن فرایندها و خدمات دهی به شهرداریها در حوزه سرمایه گذاری عنوان شده است.

مهدی جاقتصادی نژاد، رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در تبادل نظر با خبرنگار شهر، با اشاره به راه اندازی سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری شهرداری های کشور شرح داد: بخش زیادی از زمان دستگاه ها از جمله شهرداری ها، استانداری ها و نهادهای حاکمیتی به تجمیع اطلاعات و گزارش دهی می گذرد. همچنین دسترسی به اطلاعات به روز و قابل استناد بسیار زمان بر بوده و کمتر فرصتی برای تحلیل اطلاعات باقی می ماند.

او با بیان اینکه آئین نامه توسعه خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی (مصوبه شورای عالی اداری) به صراحت درباره لزوم الکترونیکی کردن خدمات دولتی اشاره نموده است، گفت: از طرف دیگر شیوع ویروس کرونا در کشور و لزوم کاهش مراجعات غیرضروری، اهمیت استفاده از فناوری اطلاعات در خدمات مختلف سطح کشور را بیش از پیش نشان داده است.

آنطور که معاون وزیر کشور گفته است؛ شناسایی پروژه های سرمایه گذاری شهرداری ها، شناسایی سرمایه گذاران حوزه مدیریت شهری، ایجاد بانک اطلاعات تسهیلات بانکی پرداختی به شهرداری ها در سنوات مختلف، ایجاد بانک اطلاعات اوراق مشارکت منتشر شده توسط شهرداری ها به تفکیک هر سال، ایجاد ارتباط فی مابین سرمایه گذاران و پروژه های شهرداری، تجمیع مشخصات شرکت ها و سازمان های سرمایه گذاری شهرداری ها و تجمیع قوانین مرتبط با سرمایه گذاری و تسهیلات شهرداری ها از اهداف کلان راه اندازی سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری شهرداری های کشور است.

جاقتصادی نژاد به زیرسیستم های این سامانه اشاره نمود و گفت: تسهیلات بانکی شهرداری ها یکی از زیر سیستم ها است به طوری که هر شهرداری در این سامانه میزان تسهیلات دریافتی از سازمان شهرداری ها (از سال 1390 تا به امروز) را مشاهده می نماید. همچنین تعداد وام، حجم اقتصادی آن ها، عنوان پروژه ها و به جامانده وام قابل پرداخت، از دیگر امکانات سامانه است. استانداری ها نیز به طور جامع کل وام های پرداختی به شهرداری های استان خود را مشاهده می نماید و در آینده نزدیک فرآیند درخواست شهرداری ها برای دریافت وام و تحویل مدارک از شهرداری ها به وسیله سامانه صورت خواهد گرفت.

او اوراق مشارکت شهرداری ها را دومین زیر سیستم این سامانه عنوان نمود و شرح داد: بانک جامعی از اوراق مشارکت پرداختی به شهرداری ها ایجاد شده و فرآیند تخصیص اوراق مشارکت و دریافت مدارک لازم از شهرداری ها نیز در سامانه پیش بینی شده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور ادامه داد: پروژه ها و فرصت های سرمایه گذاری شهرداری ها دو زیر سیستم دیگر سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری است که درباره پروژه های سرمایه گذاری شهرداری ها و اطلاعات پروژه های سرمایه گذاری شهرداری ها در سامانه ثبت و در بازه های زمانی مختلف امکان رصد شرایط پیشرفت پروژه های شهرداری ها فراهم می گردد و در زیرسیستم فرصت ها، مشخصات فرصت های سرمایه گذاری شهرداری ها در این سامانه قابل ثبت است. در زمینه سرمایه گذاران حوزه شهری هم با شناسایی سرمایه گذاران حوزه شهری کشور، ارتباط میان فرصت های سرمایه گذاری شهرداری ها با سرمایه گذاران به وسیله سامانه فراهم می گردد.

بر اساس این گزارش، سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری شهرداری های کشور investcity.ir در راستای ارائه خدمات الکترونیکی به شهرداری ها در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور طراحی و راه اندازی شده است هدف سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری انجام الکترونیکی مراحل پرداخت وام به شهرداری ها و اوراق مشارکت عنوان شده است. همچنین تجمیع اطلاعات سرمایه گذاری شهرداری ها و معرفی فرصتهای سرمایه گذاری به عموم سرمایه گذاران کشور است.

خبرنگار: فریبا رحمانی

منبع: خبرگزاری آریا

به "ایجاد بانک جامع اوراق مشارکت پرداختی به شهرداری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد بانک جامع اوراق مشارکت پرداختی به شهرداری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید