شگفت انگیزترین یافته درباره ترسناک ترین پیشرفت نو بشر!

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، محققان با بهره گیری از هوش مصنوعی، امواج مغزی انسان بعد از دیدن چند عکس را به تصویر کشیدند و نتایج آن حیرت آور بود. در این پروژه تمرکز دانشمندان برروی رمزگشایی فعالیت مغز در درک افراد بود و نتیجه این تحقیق، شامل ده ها تصویر مرجع و تفسیرهای تولید شده از طریق هوش مصنوعی بود.

شگفت انگیزترین یافته درباره ترسناک ترین پیشرفت نو بشر!

تصور کنید که شما در حال فکر کردن به یک ماهی قرمز کوچک هستید؛ حالا هوش مصنوعی می تواند آنچه به آن فکر می کنید را تعبیر کرده و آن را به تصویر بکشد.

شاید این چیزی شبیه یک داستان علمی تخیلی به نظر برسد. اما نتیجه یک مطالعه که در ماه نوامبر منتشر شد، از انجام چنین آزمایشی خبر داده و جالب اینجاست که در جریان این فرآیند، تصاویر جالب توجهی از طریق هوش مصنوعی تولید شده است.

در ادامه می توانید بخشی از نتایج این آزمایش را ببینید. در ابتدا تصاویری به افراد نشان داده شده که این تصاویر را در سمت چپ می بینید و در قاب سمت راست، تصویری است که هوش مصنوعی بعد از تجزیه و تحلیل اسکن مغز شرکت کنندگان خلق کرده.

این تصاویر نشان دهنده این است که این تکنولوژی که برای بازسازی تصاویر از طریق خواندن فعالیت های ضبط شده مغز انسان طراحی شده، کامل و بی عیب و نقص نیست. البته تیمی از محققان دانشگاه استنفورد، دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه چینی هنگ کنگ توانسته اند تا به خلق چنین شاهکاری نزدیکتر شوند.

در این آزمایش، تیمی از محققان داده های مربوط به فعالیت های مغزی شرکت کنندگان، هنگامی که تصاویر به آنها نشان داده می شد را جمع آوری کردند و در نهایت نتایج تصاویر ایجاد شده از طریق هوش مصنوعی از تنها یکی از شرکت کنندگانی که در این تحقیق مشارکت داشت، منتشر شد.

محققان متوجه شدند که هوش مصنوعی قادر است تا تصاویری را تولید کند که در 84% موارد، با ویژگی های عکس اصلی، مثل رنگ و بافت و تم کلی مطابقت داشته باشد.

در ادامه یک مدل هوش مصنوعی به داده ها داده شد و تصاویر براساس آنچه در افکار شرکت کنندگان بود ساخته شد؛ آن هم در حالی که افراد شرکت کننده در دستگاه تصویربرداری تشدید مغناطیسی کاربردی (fMRI) قرار داشتند. نتیجه این تحقیق نیز در مقاله ای در ماه نوامبر منتشر شد.

تمرکز تیم تحقیقاتی برروی درک فعالیت مغز افراد از طریق اسکن مغزی و استفاده از این داده ها برای رمزگشایی از آنچه که یک فرد به آن فکر می کند قرار داشت.

لازم به ذکر است که برای خلق این تصاویر، مدل هوش مصنوعی ساعت ها تعلیم داده شده بود. این مدل هوش مصنوعی که به نام Mind-Vis شناخته می شود، برروی مجموعه ای از داده هایی که بعد از انجام صد و شصت هزار اسکن مغزی به دست آمده بود، آموزش داده شد.

در بخش دوم آموزش، هوش مصنوعی با مجموعه دیگری از داده ها، که از گروه کوچکی از شرکت کنندگان که فعالیت مغزی شان از طریق دستگاه fMRI ثبت شده بود، آموزش داده شد. این بار مدل هوش مصنوعی یاد گرفت که چطور فعالیت های خاص مغز را با ویژگی های تجسم تصویر (مثل رنگ، شکل و بافت تصویر) مرتبط کند. برای آموزش مدل هوش مصنوعی، فعالیت مغزی هر یک از شرکت کنندگان به مدت 20 ساعت مقدار گیری شد.

در آزمایش واقعی، شرکت کنندگان بار دیگر در دستگاه fMRI قرار گرفتند و به آنها یک سری تصاویر نو نشان داده شد و فعالیت مغزی آنها از طریق دستگاه ثبت شد. بعد از این، هوش مصنوعی توانست تا براساس ارزیابی هایی که از فعالیت های مغز شرکت کنندگان انجام داده بود، تصاویری را تولید کند. این آزمایش تنها یکی از چندین آزمایش مشابه فعالیت مغز و تصویر هوش مصنوعی است که در سال های اخیر اجرا شده.

اخیرا گروهی از محققان در دانشگاه اوزاکای ژاپن هم آزمایشی با اهداف مشابه انجام دادند و در مقاله شان اعلام کردند که مطالعه آنها شامل آموزش یک مدل هوش مصنوعی برای خلق تصاویر نیست.

منبع: خبرآنلاین

منبع: فرادید

به "شگفت انگیزترین یافته درباره ترسناک ترین پیشرفت نو بشر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفت انگیزترین یافته درباره ترسناک ترین پیشرفت نو بشر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید