طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس به 2 روش در فر و قابلمه

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، کوفته بوقلمون و گیلاس از فرنگی است. شاید در نگاه اول ترکیب بوقلمون و گیلاس خیلی به هم نیاید ولی کوفته بوقلمون و گیلاس یکی از خوشمزه ترین غذاهایی است که حتما به درست کردنش می ارزد و می تواند نظرتان را عوض کند. روش درست کردن این کوفته هم بسیار راحت و بی دردسر است و زمان زیادی هم برای پخت احتیاج ندارد. ما در این مقاله از سرویس در به طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس در فر و در قابلمه و نکات مهم تهیه آن می پردازیم.

طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس به 2 روش در فر و قابلمه

طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس (در فر)

زمان مورد احتیاج برای آماده سازی مواد: 30 دقیقه

زمان مورد احتیاج برای پخت غذا: 30 دقیقه

مواد لازم برای تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس

گوشت بوقلمون چرخ شده: 900 گرم

پودر سوخاری : 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

تخم مرغ: 2 عدد

سیر: 6 حبه

سس خردل : 1 قاشق سوپ خوری

سس ورسترشایر: 1 قاشق چایخوری

پودر فلفل سیاه: 1/2 قاشق چایخوری

نمک: 1/2 قاشق چایخوری

پوست لیمو ترش: به میزان دلخواه

آویشن خشک: به میزان دلخواه

ریحان تازه یا خشک: به میزان دلخواه

پودر فلفل قرمز: به میزان دلخواه

گیلاس خشک بدون هسته : به میزان دلخواه

  • روغن مایع سرخ کردنی: به میزان لازم

مراحل طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس

برای درست کردن این غذای خوشمزه، ابتدا باید مواد کوفته بوقلمون را تهیه کنید و آن را در یخچال استراحت دهید تا خودش را بگیرد. 30 دقیقه تا 1 ساعت زمان به این کار اختصاص دهید. سپس کوفته ها را درست کنید و به شکل قلقلی در آورید. در هنگام گرد کردن کوفته ها یک گیلاس هم بین آن قرار دهید. در آخر کوفته ها را سرخ کنید و بعد در فر یا قابلمه بپزید.

مرحله اول: مواد کوفته بوقلمون را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس، ابتدا گوشت بدون استخوان یا فیله بوقلمون را چرخ کنید و آن را در یک ظرف یا کاسه مناسب بریزید. سیر و پوست لیمو را رنده کنید. می توانید یک پیاز را هم رنده کنید و آب آن را بگیرید. سپس پیاز رنده شده را به گوشت اضافه کنید.

مرحله دوم: چاشنی ها را به مایه کوفته اضافه کنید

در این مرحله، تخم مرغ ها را به همراه پودر سوخاری، پودر فلفل سیاه، نمک، آویشن خشک، ریحان خشک و فلفل قرمز به مایه کوفته اضافه کنید و همه مواد را کاملا با هم ورز دهید تا یکدست شوند. هر چه بیشتر مواد را ورز دهید، احتمال پاشیدن کوفته بوقلمون و گیلاس از هم در هنگام پخت، کمتر خواهد بود.

مرحله سوم: مایه کوفته را استراحت دهید

مایه کوفته را در وسط ظرف جمع کنید و روی ظرف را بپوشانید. ظرف را به مدت 30 دقیقه تا 1 ساعت در یخچال قرار دهید تا مواد کوفته منسجم شوند و همه مواد، طعم یکدیگر را به خود بگیرند و یکدست شوند. سپس آن ها را از یخچال بیرون بیاورید. قبل از درست کردن کوفته های بوقلمون، فر را روشن و روی دمای 200 درجه سانتی گراد تنظیم کنید تا گرم گردد.

مرحله چهارم: کوفته ها را درست کنید

در این مرحله از طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس، به میزان یک گردو از مایه کوفته بردارید و به شکل کوفته قلقلی در آورید. به این موضوع دقت کنید که هر چه کوفته هایتان کوچک تر باشند، زودتر می پزند و سرخ می شوند. وسط هر کدام از کوفته ها را یک گیلاس خشک قرار دهید. همه کوفته ها را به همین شکل درست کنید تا موادتان تمام گردد.

مرحله پنجم: کوفته ها را سرخ کنید و بپزید

در یک تابه میزانی روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا داغ گردد. سپس کوفته ها را در روغن سرخ کنید. همه کوفته ها را تا جایی که طلایی شوند، برشته کنید. سپس کوفته های بوقلمون و گیلاس را در سینی فر بچینید و در صورت دلخواه روی آنها را میزانی پنیر چدار یا بپاشید. کوفته ها را داخل فر و در طبقه وسط بگذارید و درب آن را ببندید. به مدت 10 تا 15 دقیقه صبر کنید تا کوفته ها مغز پخت شوند.

مرحله ششم: کوفته های بوقلمون و گیلاس را سرو کنید

کوفته ها را در آخرین مرحله از طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس از فر بیرون بیاورید و در ظرف بچینید. روی کوفته ها چند برگ ریحان بگذارید. کوفته ها را با سس ورشتایر و یا دلخواه خود سرو کنید.

طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس در قابلمه

در این روش از طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس، به جای اینکه کوفته ها را در فر بپزید، آنها را در قابلمه با میزانی سس (که با چاشنی های دلخواهتان درست می کنید) می پزید. این روش پخت، به زمان بیشتری احتیاج دارد و بافت کوفته هم در این حالت نرم تر است.

مرحله اول: کوفته ها را بعد از آماده کردن، سرخ کنید

برای درست کردن کوفته بوقلمون و گیلاس بدون استفاده از فر و در قابلمه، کافی است کوفته ها را مثل روش قبل آماده کنید. مایه کوفته را با مواد لازم درست کنید و ورز دهید. سپس آن را استراحت داده و داخل هر کدام از کوفته ها را گیلاس خشک بگذارید. بعد از آماده کردن کوفته ها، آن ها را در یک تابه با روغن داغ سرخ و برشته کنید.

مرحله دوم: سس کوفته ها را درست کنید

در مرحله بعد، در یک قابلمه میزانی یا یا مخلوطی از هر دو را به میزان دلخواه، مثلا از هر کدام یک قاشق را در یک لیوان آب جوش حل کنید و وقتی سس کوفته رقیق شد، آن را روی حرارت قرار دهید تا آغاز به جوشیدن کند.

مرحله سوم: کوفته ها را در سس بپزید

کوفته های سرخ شده را به آرامی در سس قرار دهید و درب قابلمه را روی آن بگذارید. حرارت را روی حالت میانه تنظیم کنید و اجازه دهید کوفته ها به مدت حدود 20 دقیقه تا نیم ساعت در سس بپزند. بعد از اینکه کوفته ها مغز پخت شدند و سس غلیظ شد، آن ها را در ظرف مناسب سرو نموده و روی آنها را با سبزی یا سس دلخواه تزیین کنید.

بیشتر بخوانید: خواص گوشت بوقلمون و طبع و مصلح آن

فوت و فن های طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس

*بهتر است از گیلاس خشک در وسط کوفته بوقلمون و گیلاس بهره ببرید. چون گیلاس تازه آبدار است و در هنگام پخت، آب خود را به کوفته پس می دهد و ممکن است کوفته از هم باز گردد. ولی اگر گیلاس خشک در دسترس نداشتید، می توانید از بهره ببرید.

*سس کوفته را می توانید با رب انار، ، رب گوجه فرنگی، تمبر هندی و سس های دلخواه که با ذائقه شما سازگار است، درست کنید.

*در صورتی که کوفته های بوقلمون را در قابلمه و با سس می پزید، می توانید به عنوان چاشنی، میزانی آبلیمو، یا آب نارنج اضافه کنید.

*اگر کوفته ها را در فر می پزید و در حالت عادی، در سس قرار ندارند، در هنگام سرو آن را با سس دلخواه مثل سس خردل، سس ورسترشایر یا و سبزی خوردن سرو کنید.

*کوفته بوقلمون و گیلاس، یک غذای نونی خوشمزه برای یا است ولی در صورت دلخواه می توانید آن را با برنج هم سرو کنید.

سوالات متداول

چه کار کنیم که کوفته بوقلمون از هم وا نرود؟

برای جلوگیری از وا رفتن کوفته بوقلمون:

1- مواد کوفته را به خوبی ورز دهید. نباید فراموش کنید که هر چه بیشتر مواد را ورز دهید، انسجام آن ها بیشتر خواهد شد.

2-قرار دادن مایه کوفته در یخچال و استراحت دادن آن، به جلوگیری از وارفتن کوفته ها یاری زیادی می نماید.

3-اگر از پیاز در کوفته استفاده می کنید، حتما آب آن را بگیرید.

4- قرار دادن گیلاس خشک به جای گیلاس تازه، از نرم شدن و پاشیدن گیلاس جلوگیری می نماید.

5-بعد از آماده کردن کوفته بوقلمون و گیلاس آن را سرخ کنید.

داخل کوفته های بوقلمون را گیلاس خشک استفاده کنیم یا گیلاس تازه؟

بهتر است از گیلاس خشک برای داخل کوفته ها بهره ببرید. چون گیلاس تازه، آبدار است و بافت کوفته ها ممکن است شل و وارفته گردد.

منبع: افق کوروش

به "طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس به 2 روش در فر و قابلمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس به 2 روش در فر و قابلمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید