عدم ارتباط ثبت جهانی خلیج فارس با یونسکو

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، ثبت جهانی خلیج فارس نوعی ثبت جغرافیایی است و با ثبت این حوزه در یونسکو، که بیشتر بر جنبه های فرهنگی تاکید دارد، فرق دارد.

عدم ارتباط ثبت جهانی خلیج فارس با یونسکو

خلیج فارس با پیشوند مروارید، در سازمان جهانی مالکیت معنوی (World Intellectual Property Organization) یا WIPO با عنوان نشان جغرافیایی و حمایت از اسامی مبدا به ثبت جهانی رسیده است. مهندس سیدمهدی میر صالحی، مدیر کل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره گفته است:

این نوع ثبت، ثبت جغرافیایی است. در حال حاضر موضوع خلیج فارس یک موضوع سیاسی است که بحث های بسیاری برای آن وجود دارد، ضمن آنکه کشورهای مختلف ادعاهایی در این حوزه دارند که کاملا بی اساس است.

او در ادامه اضافه نمود:

برای ثبت جهانی خلیج فارس، لازم بود تا فارغ از فضای سیاسی اقدام کنیم، از این رو محصولی که در خلیج فارس موجود است، یعنی مروارید را به همراه نام خلیج فارس به ثبت رساندیم. این امر نشان می دهد که این محصول منتسب به این منطقه است.

او بعلاوه اظهار کرد:

من عضو کمیته ملی یونسکو نیز هستم و ثبت خلیج فارس در یونسکو تا به امروز نهایی نشده است. سازمان میراث فرهنگی خلیج فارس را در یونسکو به ثبت می رساند، ولی ثبت در وایپو بیشتر از بعد مالی و تجاری بوده و نوع ثبت ما نیز منطقه ای است. این امکان وجود دارد که یک منطقه در دو نهاد به ثبت برسد، زیرا یونسکو نیز تحت پوشش سازمان ملل است و این دو سازمان در تضاد با هم نیستند و مکمل یکدیگرند.

او در سرانجام گفت:

سازمان جهانی مالکیت معنوی به عنوان یکی از سازمان های زیر مجموعه سازمان ملل متولی ثبت جهانی مالکیت فکری است، از این رو از 2 سال قبل در این زمینه اقدام کردیم. سازمان جهانی مالکیت فکری 10 روز قبل در مجمع عمومی، ثبت مروارید خلیج فارس را اظهار داشت و با اعلام رسمی این موضوع، سند ثبت از سوی وایپو نیز صادر شد.

منبع عکس: ایسنا

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "عدم ارتباط ثبت جهانی خلیج فارس با یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم ارتباط ثبت جهانی خلیج فارس با یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید