فاکتورهای خطرزا در بروز سنگ کیسه صفرا

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، سنگ کیسه صفرا رسوبات سفت شده مایع گوارشی است که در کیسه صفرا شکل می گیرد.

فاکتورهای خطرزا در بروز سنگ کیسه صفرا

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، کیسه صفرا عضوی کوچک و گلابی شکل است که در سمت راست شکم و پایین کبد واقع شده است. کیسه صفرا حاوی مایع گوارشی موسوم به صفراست که به روده کوچک ریخته می گردد. امکان تشکیل سنگ های کیسه صفرا در سایزهای مختلف وجود دارد که در بدن بعضی افراد یک عدد و در افرادی دیگر همزمان چندین سنگ شکل می گیرد.

افرادی که دچار سنگ کیسه صفرا می شوند اغلب تحت عمل جراحی قرار می گیرند، اما زمانیکه این سنگ ها با علائمی همراه نباشد نیازی به درمان نیست.

سنگ کیسه صفرا علائم و نشانه ای به همراه ندارد؛ اما درصورتیکه انسداد ایجاد کند با علائمی همچون درد ناگهانی و زیاد در سمت راست شکم، احساس درد در ناحیه کمر، درد در شانه راست و حالت تهوع یا استفراغ خود را نشان می دهد. درد ناشی از سنگ کیسه صفرا ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت ادامه پیدا کند.

به گفته متخصصان در صورتیکه بیمار با علائمی از قبیل درد بسیار شدید در قسمت شکم روبرو گردد به گونه ای که قادر به نشستن نباشد یا پوست و سفیدی چشم به رنگ زرد دیده گردد یا دچار تب همراه با لرز گردد، ضروری است به پزشک مراجعه کند.

تا به امروز در خصوص دلایل تشکیل سنگ کیسه صفرا نتیجه گیری قطعی بدست نیامده است، اما پزشکان بر این باورند وجود کلسترول و بیلی روبین بالا در صفرا و تخلیه کامل کیسه صفرا می تواند از عوامل موثر در تشکیل آن باشد.

زنان، افراد بالای 40 سال، داشتن اضافه وزن، بی تحرکی، بارداری، داشتن رژیم های غذایی پرچرب، مصرف غذاهای سرشار از کلسترول، سابقه خانوادگی ابتلا به سنگ کیسه صفرا، ابتلا به دیابت، ابتلا به بعضی اختلالات خونی از قبیل لوسمی، مصرف بعضی از انواع داروهای حاوی استروژن و ابتلا به بیماری های کبدی از فاکتورهای خطرزا در بروز این عارضه به حساب می آیند.

پزشکان به افراد توصیه می نمایند با رعایت نکاتی همچون خودداری از حذف وعده های غذایی، کاهش تدریجی وزن و مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر می توانند از بروز این بیماری پیشگیری نمایند.

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور به نقل از سایت مایو کلینیک، همچنین برای درمان سنگ کیسه صفرا پزشکان انجام عمل جراحی یا مصرف داروهای خوراکی که باعث از بین رفتن سنگ می گردد را توصیه می نمایند. هرچند در روش مصرف دارو ممکن است سنگ ها طی چند ماه یا چند سال از بین بروند و با قطع دارو احتمال تشکیل مجدد آن وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فاکتورهای خطرزا در بروز سنگ کیسه صفرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاکتورهای خطرزا در بروز سنگ کیسه صفرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید