مهمترین علل آلزایمر چیست؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله از آلودگی هوا، به عنوان عامل مؤثر در ابتلاء به آلزایمر نام برد.

مهمترین علل آلزایمر چیست؟

به گزارش مشرق، دکتر سید جواد حسینی نژاد در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما به پرسش های این برنامه درباره بیماری آلزایمر پاسخ گفت.

وی در پاسخ به این سؤال، که حافظه چیست؟ گفت: حافظه ترکیب سه فعالیت در مغز است: مهمترین قسمت، ثبت و دریافت اطلاعات از محیط است که در بخش گیجگاهی ذخیره می گردد، تا فرد در زمان لازم بتواند آن ها را بازیابی کند. این سه فرآیند، حافظه نام دارد و هرگونه اختلالی در این سه مرحله، با اختلال حافظه همراه است.

متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله اضافه نمود: گاهی استرس زیاد باعث تمرکز نداشتن و ثبت نشدن وقایع در مغز می گردد، که با فراموشی حاصل از آلزایمر، تفاوت دارد.

دکتر حسینی نژاد گفت: مهمترین علامت بیماری آلزایمر، اختلال حافظه است. در بیماری آلزایمر، اغلب اطرافیان بیمار شکایت دارند و خود بیمار هیچگونه شکایتی ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله با بیان اینکه حافظه فوری، حافظه اخیر و حافظه دور سه قسمت اصلی حافظه است یادآوری کرد: مهمترین قسمت از حافظه که در بیماران آلزایمری آسیب می بیند، حافظه اخیر است، این افراد، حوادث چند ساعت پیش را فراموش می نمایند، اما حوادث سال های دور را به خاطر سپرده اند. از جمله افتراق انواع فراموشی ها این است که، کسانی که مبتلا به آلزایمر نیستند، در همه انواع حافظه دچار مشکل می شوند. بعلاوه در بیماری کم کاری تیروئید، کمبود ویتامین B 12، افسردگی و استرس های روحی و روانی، میزانی از اختلال حافظه وجود دارد که پس از درمان، قابل برگشت است و نباید با اختلال حافظه بیماری آلزایمر، اشتباه گردد.

دکتر حسینی نژاد گفت: در آمریکا حدود 20 درصد افراد بالای 65 سال، به درجاتی مبتلا به بیماری آلزایمر هستند، این آمار در افراد بالای 85 سال به 40 درصد افزایش می یابد.

این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این سؤال، که آیا آلزایمر، تنها از دست دادن حافظه اخیر است یا موارد دیگری را نیز شامل می گردد؟، گفت: در بیماری آلزایمر، قسمت های مختلف از مغز به وسیله انباشت پروتئینی که در سلول های مغز صورت می گیرد، باعث تخریب سلول های مغز می گردد. به طور طبیعی علائم آلزایمر تنها به اختلالات حافظه محدود نمی گردد و به تناسب اینکه چه قسمتی از مغز درگیر گردد، علائم متفاوت خواهد بود.

دکتر حسینی نژاد اضافه نمود: اگر قسمت جلوی پیشانی مغز درگیر گردد، فرد علائمی از اختلال شخصیت و افسردگی پیدا می نماید. یکی از مشکلاتی که اطرافیان فرد آلزایمری را آزار می دهد، توهم های ناشی از بدبینی است، بی قراری و خروج از منزل نیز از دیگر علائم بیماری آلزایمر است. نگهداری از این افراد، به علت اختلال حافظه اخیر، پرخاشگری، بی قراری، توهم، هذیان و اختلال شخصیت، بسیار مشکل است.

این استاد دانشگاه، یادآور شد: توهم و هذیان فرد مبتلا به آلزایمر، در اختیار خودش نیست، از این رو توصیه می گردد؛ در برخورد با این افراد، هیچگونه تأیید و انکاری، انجام نگیرد، برترین کار این است، که سعی کنید موضوع را عوض کنید و با موضوع های خوشایند بیمار با او صحبت کنید.

دکتر حسینی نژاد ادامه داد: علائم آلزایمر در تاریکی هوا شدیدتر می گردد، به همین جهت، برای جلوگیری از این مسئله توصیه می گردد نور داخل منزل را به نحو مناسبی تنظیم کنید.

کارشناس برنامه به بچه ها خانواده ها توصیه کرد، پدر و مادر ها را از خانه های قدیمی شان خارج نکنید، زیرا این افراد با محیط آشنای قبلی، خاطره و انس دارند، که در حفظ آرامش آنها، بسیار تأثیرگذار است.

دکتر حسینی نژاد بعلاوه در پاسخ به این سؤال، که آیا می توان به طور صددرصد از بروز ابتلا به آلزایمر جلوگیری کرد؟ گفت: می توانیم علائم را به تأخیر بیاندازیم و از شدت آن بکاهیم، اما نمی توان به طور صد در صد از بروز آن پیشگیری کرد.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: بیماری آلزایمر به طور معمول به یک زمینه مستعد ژنتیکی و بعلاوه عوامل محیطی، برای بروز خود نیازمند است. تحقیقات انجام گرفته مؤید این نکته است؛ افرادی که سابقه مطالعه بیشتری دارند، دیرتر به آلزایمر مبتلا می شوند و یا در صورت ابتلاء، خفیف تر مبتلا می شوند، زیرا در این افراد سلول های مغزی، مرتب در حال فعالیت هستند و بازسازی و قوی تر می شوند. بعلاوه وی از ورزش به عنوان عاملی که در جلوگیری از انواع بیماری ها مؤثر است، نام برد.

دکتر حسینی نژاد در پاسخ به این سؤال، که آیا غذا ها می توانند در ابتلاء افراد به آلزایمر نقش داشته باشد؟ گفت: غذا های چرب و پر پروتئین، غذا های فرآوری شده و صنعتی، فرد را مستعد ابتلا به این بیماری می نماید و یا حتی ممکن است، ابتلا به این بیماری را سرعت بخشد.

این متخصص مغز و اعصاب اضافه نمود: مصرف غذا های حاوی فسفر، سلنیوم و منیزیوم، به بازسازی سلول های مغزی یاری می نمایند، بعلاوه وی به افرادی که خام گیاهخوار هستند، از نظر کمبود ویتامین B 12 (که با اختلال حافظه همراه است)، هشدار داد.

دکتر حسینی نژاد بعلاوه از آلودگی هوا، به عنوان عامل مؤثر در ابتلاء به آلزایمر نام برد.

این متخصص نورولوژی گفت: درمان های دارویی تنها سیر پیشرفت آلزایمر را کُند می نماید و بر درمان مؤثر نیست، شاید در آینده بتوان با استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری آلزایمر پیروز بود.

منبع: فرارو

به "مهمترین علل آلزایمر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین علل آلزایمر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید