نکاتی برای انتخاب لباس زمستانی

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، وقتی از منزل بیرون می روید، زیر مانتو بلوز ضخیم نپوشید، چون با قرارگرفتن در فضای بسته احساس گرما نموده و ممکن است بلوز را درآورید و بعد هم سرما بخورید. بهتر است لباس رو را ضخیم انتخاب کنید که به راحتی امکان درآوردن آن باشد.

نکاتی برای انتخاب لباس زمستانی

سری به فروشگاه های پوشاک و کفش عظیمسال و بچه گانه بزنید؛ دود از سرتان بلند می گردد! هر لباسی که پارسال می توانستید به خرید آن فکر کنید، سال جاری باید فقط به تماشای آن فکر کنید در واقع بهتر است فکر کنید همه لباس ها و کفش ها و لوازم جانبی زمستانی زشت هستند تا خیال تان از بابت خرید راحت گردد.

از طرفی سال جاری به دلیل کرونا هم نمی توان جای خاصی رفت تا احتیاج به لباس نو باشد، اما شاید تصمیم به خرید یکی دو قلم وسیله زمستانی پیدا کردید؛ پس بهتر است بهترین گزینه را انتخاب کنید. برای انتخاب لباس و وسایل جانبی زمستانی مانند کلاه، دستکش و شال مناسب باید به چه مواردی دقت کنید؟

حالا که قیمت ها بالا رفته است، اولین قدم برای خرید لباس یا کفش باید کاربردی و چندمنظوره بودن آن باشد، یعنی این که اگر کاپشن، ژاکت یا بلوز زمستانی می خرید، باید آن را طوری انتخاب کنید که برای محل کار و مهمانی مناسب باشد. بقیه ویژگی ها مربوط به سلامت کالاست که در ادامه با هم مرور می کنیم.

طبیعی مقدم بر مصنوعی

داخل پالتو و کاپشن ها و لایه داخلی برخی از دستکش و چکمه ها، الیاف مصنوعی که معروف ترین آن ها پشم شیشه است، وجود دارد.

البته از الیاف دیگر هم استفاده می گردد، ولی پشم شیشه رایج تر است. این نوع الیاف مصنوعی ممکن است حساسیت و علاوه بر آن بوی نامطلوب ایجاد کند؛ بنابراین بهتر است لباس های گرم با الیاف طبیعی انتخاب کنید یا این که حتما لایه زیر این لباس ها را نخ یا پنبه ای انتخاب کنید.

نکته: بهتر است دستکش با الیاف مصنوعی نخرید مگر این که یک لایه محافظ داشته باشد و الیاف با پوست دست در تماس نباشد.

پشم نخرید اگر...

یکی از بهترین الیاف ها پشم طبیعی است، اما در این شرایط لباس یا وسایل جانبی پشمی مانند شال گردن، نخرید و نپوشید زیرا:

1/ حساسیت: اگر پوست حساسی دارید، لباس های پشمی باعث حساسیت پوستی می گردد.

2/ تعرق: اگر زیاد عرق نموده یا اصطلاحا گرمایی هستید، لباس پشمی نخرید و نپوشید، چون عرق سوزشده و به پوست آسیب می رسد.

3/ اگر اهل شستن نیستید: لباس های پشمی را باید با دست یا در لباسشویی با درجه ویژه پشم شست. اگر اهل مراقبت از لباس پشمی نیستید، نخرید. به این دلیل که لباس پشمی در تماس با پوست بدن و پوشیدن به سرعت بوی تن و عرق گرفته و از همان ناحیه تر شده با عرق می پوسد یا زود بوی بد می گیرد.

لباس پشمی را بعد از شستن هم آویزان نکنید، چون سنگینی ناشی از تری، باعث کِش آمدن و تغییر ظاهر آن می گردد.

4/ برای بچه ها نخرید: پوست بچه ها بسیار حساس است، بنابراین بهتر است لباس پشمی برای آن ها نخرید یا حتما با یک لایه محافظ از لباس نخ یا پنبه ای، لباس پشمی را تن آن ها کنید.

این مشخصات را داشته باشد

پالتو یا کاپشنی که می خرید - البته برخی از آن ها فقط ویژه مهمانی است که منظورمان آن ها نیست - و قرار است هر روز آن را بپوشید، باید دارای این ویژگی ها باشد:

مقاومت: با چند بار شستن یا کشیده شدن به در و دیوار پاره نشده و ظاهر آن تغییر نکند.

مقاوم به باد: نباید سرمای باد و توفان از کاپشن یا پالتو رد شده و به بدن برسد.

مقاوم به آب: در مقابل باران و برف نفوذناپذیر باشد.

مقاوم به نور: جنس پالتو یا کاپشن باید طوری باشد که اگر بعد از ترشدن در مقابل آفتاب یا روی وسایل گرمایشی مانند شوفاژ نهاده شد، تَرَک برندارد.

چرخش: الیاف آن باید طوری باشد که جریان هوای مناسب داخل لباس و لباس و بدن برقرار گردد. به این ترتیب تنظیم دما اجرا شده و بوی نامطلوب در لباس ایجاد نمی گردد.

پیش از لباس پوشیدن

باید بدن در مقابل سرما، محافظت گردد، اما برای این که لباس بدن را گرم نموده، اما عاملی برای آسیب به آن نباشد به این موارد دقت کنید:

گرم نه کوره: لباس باید بدن را گرم نگه دارد، اما نباید دمای بدن به حدی بالا برود که بعد از مدت کوتاهی لباس ها را به تدریج درآورده و سرما بخورید.

رو بیشتر از زیر: وقتی از منزل بیرون می روید، زیر مانتو بلوز ضخیم نپوشید، چون با قرارگرفتن در فضای بسته احساس گرما نموده و ممکن است بلوز را درآورید و بعد هم سرما بخورید. بهتر است لباس رو را ضخیم انتخاب کنید که به راحتی امکان درآوردن آن باشد.

نخ یا پنبه بپوشید: در فصل زمستان حتما عرق گیر نخی یا پنبه ای بپوشید. این کار هم بدن را گرم نگه می دارد و هم مانع تماس لباس های زمستانی که از الیاف طبیعی با مصنوعی هستند با پوست می گردد.

بشویید: الیاف لباس های زمستانی به شکلی است که به سرعت در مجاورت با بدن و عرق بدن بو می گیرند؛ بنابراین آن ها را خوب و به موقع بشویید.

نیم تا یک سایز عظیم تر

موقع خریدن کاپشن یا پالتو یا حتی ژاکت هایی که روی لباس می پوشید به اندازه آن ها دقت کنید، چون در فصل زمستان معمولا چند لایه لباس می پوشیم، بهتر است لباس های اصلی رو کمی گشاد خریده شوند. این نکته به ویژه درباره آستین ها و دور سینه بیشتر نمود دارد.

کلاه و شال اضافه خوب است

شال، کلاه و دستکش علاوه براینکه از زیبایی های ست زمستانی هستند، باید از نظر کیفیت هم مناسب باشند. پس به این موارد توجه کنید:

الیافت کمتر: بهتر است کمترین الیافت مصنوعی در دستکش، کلاه و شال به کار رفته باشد، چون با پوست حساس دست و گردن و سر در تماس هستند.

قابل شست وشو: از آنجا که شال و کلاه در تماس با گردن و سر هستند و از طرفی دستکش با بسیاری از نقاط در تماس است بنابراین باید به راحتی شسته شده و بعد از شستن هم شکل و کیفیت آن ها تغییر نکند.

با پوشش ویژه: کلاه باید بتواند پیشانی را به خوبی بپوشاند. بد نیست در سرمای زیاد از کلاه با امکان پوشاندن صورت نیز بهره ببرید تا صورت و سینوس ها از سرما در امان بمانند. حواس تان به جنس این نوع کلاه باشد که باعث حساسیت پوست صورت نگردد.

نکته طلایی

فارغ از سلامت اجناس که به آن ها اشاره کردیم به این دو مورد نیز دقت کنید:

1/ تناسب قیمت و کیفیت

به قول انگلیسی ها؛ ما آن قدر آدم های پولداری نیستیم که جنس ارزان بخریم. شک نکنید هر ارزانی ای دلیل دارد. درباره کالا های کاملا مشابه بیشتر دقت کنید. برای مثال اگر دو ژاکت کاملا شبیه به هم دیدید، اما قیمت آن ها تفاوت زیادی با هم داشت، شک کنید. مساله بعدی، تناسب کیفیت با قیمت است.

مراقب پرداخت هزینه در مقابل کیفیت کالا باشید. یادمان باشد حتی در حراجی ها هم کالای خوب، ناگهان دچار افت قیمت نمی شوند.

2/ فقط از مراکز معتبر

در حال حاضر به دلیل شرایط کرونا، خرید آنلاین اغلب کالا ها رونق یافته است، اما بهتر است برای خرید، فقط به سفارش و خرید آنلاین از مراکزی اقدام کنید که قبلا حضوری از آن ها خرید نموده و در واقع از کیفیت و قیمت آن ها مطلع هستید. در غیر این صورت امکان این که کلاه گشادی سرتان برود، وجود دارد.

منبع: روزنامه جام جم

منبع: فرادید

به "نکاتی برای انتخاب لباس زمستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای انتخاب لباس زمستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید