همه چیز در باره افسانه تروی

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، این افسانه درباره جنگ بین یونان باستان و تروآ میباشد. داستان اثر مربوط است به ربوده شدن هلن زن زیباروی منلاس یکی از چند فرمانروای یونان توسط پاریس پسر پریام شاه ایلیون (تروا). خواستگاران هلن با هم پیمان بسته بودند که چنانچه گزندی به هلن رسید شوی او را در مکافات مجرم کمک دهند. از این رو سپاهی بزرگ به فرماندهی آگاممنون و با حضور پهلوانانی چون آشیل، اولیس، آژاکس و... به سوی شهر تروا روانه شد تا هلن را از پاریس بازپس گیرند. سپاهیان یونان مدتی مدید (در حدود 10 سال) تروا را محاصره کردند ولیکن با رشادتهای نگهبانان تروا و هکتور برادر پاریس طرفی نبستند. از این رو پریلیس، نهاندان پیشگو و به روایتی کالخاس، پیشگوی دیگر (یا شاید اولیس) به آگاممنون پیشنهاد کرد اسبی چوبین و بزرگ ولی توخالی و هدیه نمودن آن به ترواییان اعلام صلح بنمایند .

همه چیز در باره افسانه تروی

دمفون، منلاس، اولیس و بسیاری دیگر از جنگجویان در درون آن پنهان شدند و یونانیان این اسب چوبین را در کرانه تروا رها کردند و وانمود کردند که می خواهند به محاصره سرانجام دهند. اهالی تروا به رایزنی نشستند که حال چه باید کرد. بعضی مانند کاساندرا پیشگو(که از سوی ایزدان محکوم بود، کسی حرفش را باور نکند) عقیده داشتند که این اسب یک نیرنگ جنگی است و به هیچ روی نباید آن را به بهانه اهدای آن به ایزدان وارد شهر کرد.

لائوکون پیشوای مذهبی نیز بر همین باور بود و حتی نیزه هایی به جانب حیوان ساختگی پرتاب کرد تا ثابت کند از آن صدای شیئی میان تهی برمی خیزد. ولی چیزی نگذشت که ماهایی او را خفه کردند و مردم تروا گمان کردند اهانتی به مقدسات روا داشته است. بدین ترتیب اسب چوبی را داخل شهر کردند. جنگجویان یونانی از تاریکی شب سود جستند و از شکم اسب بیرون آمدند، ذروازه شهر را گشودند و شهر را تصرف کردند.

اسب چوبی تروا واقع در شهر Çanakkale ترکیه

منبع

منبع: لست سکند

به "همه چیز در باره افسانه تروی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در باره افسانه تروی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید