کمال گرا ها در معرض خطر خودکشی

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، کمال گرایی یک ویژگی شخصیتی خاص است که شامل خود انتقادی شدید، کوشش مداوم برای برآورده کردن استاندارد های دیگران (معمولاً والدین یا مربیان) و عدم اطمینان از کارآمدی اعمال خود است.

کمال گرا ها در معرض خطر خودکشی

در حالی که اندازه معینی از کمال گرایی برای داشتن زندگی خوب و پیروز لازم است، زمانی که این ویژگی به یک وسواس تبدیل گردد، می تواند به یک چرخه معیوب منجر گردد. افرادی مانند وکلا، معماران و پزشکان که در مشاغلی که تاکید زیادی بر کمال گرایی دارند مشغول به کار هستند در معرض خطر بیشتری برای خودکشی هستند.

پروفسور گوردون فلت از دانشگاه یورک، و یکی از پژوهشگران ارشد این مطالعه، در رابطه با موضوع فوق گفت: کمال گرایی احتیاج به کامل بودن یا ظاهر شدن بی نقص است. کمال گرا ها افرادی پیگیر، دقیق و سازمان یافته هستند. البته کمال گرایان در رفتار های خود متفاوت هستند: بعضی کوشش می نمایند نقص های خود را پنهان نمایند و گروهی از این افراد سعی می نمایند تصویری از کمال را به نمایش بگذارند. اما در نهایت همه کمال گرایان معیار های بسیار سختگیرانه ای برای خود یا دیگران دارند.

آنالیز اینکه چگونه گاهی اوقات معین استاندارد های بالا برای خود سخت بوده در صورت عدم رعایت این استاندارد ها منجر به احساسات منفی می گردد، سخت نیست.

پروفسور فلت در ادامه توضیحاتش اضافه نمود: ما طی این مطالعه داده هایی را که نشان دهنده پیوند های ثابت بین کمال گرایی و ناامیدی است، خلاصه می کنیم و در خصوص احتیاج به رویکردی فردی که خطر افزایش یافته برای کمال گرایان را تشخیص می دهد، بحث می کنیم.

این تحقیق نشان می دهد: افرادی که فشار اجتماعی قوی برای کامل بودن را احساس می نمایند در معرض خطر افزایش افکار خودکشی هستند. در عین حال، کمال گرا ها در پنهان کردن این احساسات از دیگران ماهر هستند و اعتراف به افکار خودکشی با شخصیت کمال گرای آن ها در تضاد است. بر اساس مطالعات روان شناسان بعلاوه تعیین شد کمال گرا ها دوست دارند ماسکی از آسیب ناپذیری و خونسرد بودن را برای دیگران نگه دارند، در حالی که در درون افکار و احساسات آن ها چیزی آرامش وجود ندارد.

پروفسور فلت در این رابطه ادامه داد: افراد کمال گرا بعلاوه تمایل به تجربه ناامیدی، درد روانی، استرس، تعمیم بیش از حد مسائل و نوعی کمال گرایی عاطفی دارند که تمایل به افشای تمایلات و نیات خودکشی را برای آن ها محدود می نماید. از قضا، اگر آن ها تصمیم به خودکشی بگیرند، کمال گرایی آن ها می تواند به برنامه ریزی های بسیار دقیق و پیروز برای خودکشی منجر گردد.

در ادامه به آنالیز نشانه های کمال گرایی می پردازیم پروفسور فلت این نشانه های کمال گرایی را در قالب موارد زیر بیان می نماید:

ویژگی های افراد کمال گرا:

شما نمی توانید از فکر کردن به اشتباهی که مرتکب شده اید دست بردارید.

شما به شدت رقابتی هستید و نمی توانید کاری را ضعیف تر از دیگران انجام دهید.

شما یا می خواهید کاری را درست انجام دهید یا اصلاً انجام ندهید.

شما از دیگران توقع انجام کار ها را به صورت کامل و بی نقص دارید.

اگر درخواست یاری به عنوان یک نقص یا ضعف تلقی گردد، از کسی یاری نخواهید گرفت.

شما مدت ها بعد از اینکه افراد دیگر کاری را ترک کردند، در انجام آن کار اصرار خواهید کرد.

شما یک عیب یاب هستید که وقتی دیگران اشتباه می نمایند باید آن ها را اصلاح کنید.

شما از خواسته ها و انتظارات دیگران کاملا مطلع هستید.

شما نسبت به اشتباه کردن در مقابل دیگران بسیار خودمطلع هستید.

شما متوجه اشتباه عنوان اشتباه این لیست شدید.

منبع: سیناپرس

منبع: فرارو

به "کمال گرا ها در معرض خطر خودکشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمال گرا ها در معرض خطر خودکشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید