ثبت چند مریخ لرزه و صدای مریخ توسط اینسایت

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، سطح نشین اینسایت ناسا اخیرا پیروز به ثبت تصاویری از چند مریخ لرزه (marsquakes) و صداهایی از سیاره سرخ شده است.

ثبت چند مریخ لرزه و صدای مریخ توسط اینسایت

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور و به نقل از فیز، دانشمندان روز سه شنبه اعلام کردند فضاپیمای رباتیک سطح نشین مریخ اینسایت (InSight) اخیرا پیروز به ثبت صداهایی از سیاره مریخ شده است؛ اما برای اینکه انسان ها بتوانند این صداها را بشنوند، می بایست آن صداها را تقویت کرد.

زلزله سنج سطح نشین اینسایت تاکنون بیش از 100 مریخ لرزه را ثبت نموده است، اما تنها 21 مریخ لرزه قوی بوده اند. این زلزله سنج آنقدر حساس است که می تواند باد مریخ و همچنین حرکات بازوی رباتیک و سایر اجزا را نیز شناسایی کند.

کانستانتینوس چارالامبوس (Constantinos Charalambous) از کالج سلطنتی لندن که به دانشمندان ماموریت اینسایت یاری نموده است، گفت: شنیدن اولین لرزش ها از طرف این سطح نشین برای ما بسیار هیجان انگیز بود.

اینسایت نوامبر گذشته وارد مریخ شد و اولین مریخ لرزه را در ماه آوریل ثبت کرد. در همین حال، یک ابزار حفاری این سطح نشین ماه ها غیرفعال بوده است. دانشمندان در حال کوشش برای حل این مشکل هستند تا دمای داخلی سیاره را اندازه گیری نمایند.

سال گذشته پژوهشگران اعلام کردند اینسایت موق به ثبت صدای مریخ شده است. اینسایت ظرفیت حمل 50 کیلوگرم بار مفید را دارد و این بار شامل تجهیزات علمی همچون لرزه سنج، جعبه حسگر بار، دوربین ها، سامانه نصب تجهیزات و پس بازتابگر لیزری(Retroreflector) است.

فضاپیمای اینسایت به آنالیز بخش های عمیق مریخ خواهد پرداخت. اینسایت می تواند اطلاعاتی مانند علائم حیاتی این سیاره، پالس و دمای آن را آنالیز کند. ناسا می گوید: ما توسط این فضاپیما برای نخستین بار می توانیم سیاره مریخ را از زمان تشکیل آن (4.6 میلیارد سال گذشته) آنالیز کنیم.

اینسایت کاری انجام داد که تاکنون در ماموریت های مریخ انجام نشده است.

این کاوشگر توانست صدای وزش بادهای مریخ را به ثبت برساند.

ناسا اعلام نموده که یکی از اهداف ماموریت این کاوشگر اندازه گیری حرکات مریخ است که این حرکات به طور طبیعی شامل حرکاتی هستند که ناشی از امواج صوتی هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ثبت چند مریخ لرزه و صدای مریخ توسط اینسایت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت چند مریخ لرزه و صدای مریخ توسط اینسایت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید