عفونت کرمک؛ شایع ترین عفونت انگلی روده

به گزارش وبلاگ کاتالوگ و بروشور، مجله پزشکی دکتر سلام/عفونت کرمک، شایع ترین عفونت انگلی روده در ایالات متحده است. این عارضه اغلب بچه ها در سنین مدرسه را درگیر می نمایند تا حدودی به این علت که این گروه سنی در شستن دست های خود کوتاهی می نمایند.

عفونت کرمک؛ شایع ترین عفونت انگلی روده

بچه ها خردسال اغلب هنگام بازی وسایل مشترکی دارند یا با یکدیگر مسواک می زنند که این امر می تواند آنها را در معرض عفونت مجدد قرار دهد. شما می توانید این انگل ها را به راحتی ببلعید بدون اینکه متوجه شوید.

پس از خوردن این کرمک ها به وسیله دستگاه گوارش عبور نموده و تخم های خود را در چین های پوستی نزدیک مقعد قرار می دهند که این کار باعث سوزش یا خارش شدید در اطراف مقعد می گردد.

بعضی از افراد هیچ علائمی را تجربه نمی نمایند، اما در نظر داشته باشید اگر شما یا یکی از عزیزانتان در خانه به عفونت کرمک مبتلا شدید باید همه اعضای خانواده تحت درمان قرار بگیرند.

آیا درمان های خانگی برای عفونت کرمک وجود دارد؟

اگرچه درمان های خانگی برای کرمک وجود دارد، اما این روش ها خط مقدم درمان محسوب نمی شوند زیرا عمل از این روش ها حمایت نمی نماید. در نظر داشته باشید یک راه حل موثر برای یک نفر ممکن است برای شخص دیگری موثر واقع نگردد، بعلاوه دقت کنید در صورت ابتلا به آلرژی باید هنگام استفاده از درمان داروهای خانگی مراقب باشید.

اگر نگران واکنش احتمالی خود هستید باید قبل از استفاده از آن در ناحیه آسیب آن را روی یک تکه کوچک پوست خود آزمایش کنید. به گزارش هلث لاین، در اینجا چند داروی خانگی وجود دارد که برای درمان عفونت کرمک استفاده می گردد:

سیر خام

سیر تخم های کرمک را از بین می برد و از تخمگذاری بیشتر آنها جلوگیری می نماید، بنابراین می توانید آن را در مقادیر کم مصرف نموده یا مانند محلول بصورت موضعی بهره ببرید. اگر می خواهید سیر را بخورید یک حبه را خرد نموده و آن را درون مایه ماکارونی مخلوط نموده یا روی نان بپاشی، بعلاوه می توانید سیر را خالی بخورید.

برای تهیه یک داروی مسکن چند حبه سیر را خرد نموده و آنها را به صورت خمیر خرد کنید. خمیر سیر را با اندازه کمی وازلین یا روغن پایه دیگر مخلوط کنید. یک پنبه تمیز را به مخلوط آغشته نموده و آن را به مقعد خود بمالید. در صورت داشتن پوست حساس، احساس سوزش در ناحیه یا ترک خوردگی پوست، بواسیر یا التهاب در ناحیه از آن استفاده نکنید.

روغن نارگیل

خواص ضدباکتری و ضدویروسی نارگیل ممکن است به برطرف عفونت کرمک یاری کند. این روش درمانی احتیاج به یک رویکرد دو مرحله ای دارد یعنی هر روز صبح یک قاشق چای خوری روغن نارگیل خالص را قورت دهید و قبل از خواب اندازه کمی روغن نارگیل را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

هویج خام

خوردن یک فنجان هویج خرد شده و خام 2 بار در روز به بدن برای دفع کرمک ها به وسیله روده یاری می نماید. این بدان دلیل است که هویج غنی از فیبر هضم غذا را بهبود می بخشد و حرکات روده را تقویت می نماید.

چه موقع به دکتر مراجعه کنید؟

اگر فکر می کنید خودتان یا یکی از اعضای خانواده به عفونت کرمک مبتلا شده اید باید از درمان های خانگی صرف نظر کنید و بلافاصله در پی دریافت یاری های پزشکی باشید. کرمک بیماری مسری است و به تاخیر انداختن فرایند درمانی آن اطرافیان را در معرض خطر قرار می دهد.

در صورت تمایل برای استفاده از درمان های خانگی در صورت بروز یکی از موارد زیر باید به سرعت درمان را قطع نموده و به پزشک مراجعه کنید:

تداوم علائم همچنان

تجربه گرفتگی معده

مشاهده خون در ادرار یا مدفوع

پزشک با تشخیص دلیل بروز کرمک می تواند به شما بگوید آیا کرمک و عفونت از بین رفته اند یا خیر.

کرمک ها بطور معمول چگونه درمان می شوند؟

پیرانتل پاموآت در بیشتر روش های درمانی ضدکرم بدون نسخه برای کرمک استفاده می گردد که شامل پیرانتل است. داروهای تجویز شده هم در دسترس هستند که پزشک ممکن است برای یاری به شما در پاک سازی عفونت 2 دوز داروی مبندازول یا آلبندازول تجویز کند. دوز دوم دارو به طور معمول دو هفته پس از دوز اول تجویز می گردد، بعلاوه باید نکات زیر را برای رعایت بهداشت شخصی و مراقبت در خانه رعایت کنید:

دستان خود را به طور مرتب بشویید.

ناخن های خود را کوتاه نگه دارید و از جویدن ناخن خودداری کنید.

لباس زیر تنگ بپوشید.

لباس زیر خود را هر روز با آب گرم بشویید.

لباس خواب خود را به طور مرتب عوض کنید.

کف ها را در تمام فضاهای زندگی تمیز یا وکیوم کنید.

همه ملافه ها و روبالشی ها را با آب گرم بشویید.

منظره

در صورت استفاده از داروی خانگی اگر علائم طی چند روز فروکش ننموده باشد باید به پزشک مراجعه کنید. اگر تصور می کنید عفونت از بین رفته باز باید برای اطمینان خاطر با پزشک خود در ارتباط باشید می کنید زیرا این بیماری مسری است. در صورت استفاده از داروهای بدون نسخه علائم به احتمال زیاد ظرف 3 روز از نخستین دوز کاهش می یابد.

این عفونت تا 3 هفته بعد هنوز مسری تلقی می گردد. دلیل این امر آنست که تخم های تخمگذاری شده می توانند باعث توسعه عفونت شوند. برای خلاص شدن از شر کرمک ها باید داروهای خود را به درستی و به طور مداوم مصرف کنید.

نکاتی برای پیشگیری از کرمک

شستشوی مکرر دست با صابون و آب گرم برترین راه برای جلوگیری از بروز عفونت مجدد است. همواره باید دستان خود را بشویید:

بعد از استفاده از حمام

پس از تعویض پوشک

قبل از غذا خوردن

قبل از لمس دهان

بعلاوه باید ناخن های خود را کوتاه نگه دارید زیرا تخم های کرمک می توانند زیر ناخن ها گیر بیفتند. اگر دستان شما به درستی شسته نشوند تخم های کرمک ها احتمال می رود به وسیله فرد خورده شوند، بنابراین کوتاه نگه داشتن ناخن ها به جلوگیری از این امر یاری می نماید.

منبع: همگردی

به "عفونت کرمک؛ شایع ترین عفونت انگلی روده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عفونت کرمک؛ شایع ترین عفونت انگلی روده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید